klif on-line

Wpisy

 • piątek, 30 marca 2018
 • czwartek, 29 marca 2018
 • sobota, 24 marca 2018
  • straszne liczby

    

            w radiowym kalendarium usłyszałam rano informację o 74 rocznicy rozstrzelania przez niemieckich żandarmów słynnej rodziny Ulmów z Markowej. przypomnę, że państwo Ulmowie ukrywali w swoim domu dwie rodziny żydowskie, łącznie osiem osób. w wyniku donosu granatowego policjanta zginęli wszyscy: małżeństwo Ulmów, ich sześcioro dzieci i wszyscy ukrywani Żydzi. bohaterska para odznaczona została pośmiertnie medalami Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a 24 marca 2004 roku odbyło się w Markowej odsłonięcie dedykowanego im pomnika. trwa także proces beatyfikacyjny Ulmów, łącznie z innymi 120 polskimi męczennikami z okresu II wojny. ich imię nosi ponadto otwarte dwa lata temu w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. niedawno rząd wpadł na dość zaskakujący pomysł utworzenia filii tego muzeum na nowojorskim Manhattanie. najwyraźniej chcielibyśmy zwrócić uwagę świata na fakt, że spośród ponad 25 tysięcy odznaczonych zaszczytnym medalem Sprawiedliwych, ponad 25% (dokładnie 6706 osób) to Polacy. nie da się ukryć, że brzmi to efektownie. ale...

            projekt nowelizacji ustawy o IPN oprócz kryzysu w relacjach Polski z Izraelem i USA wywołał spore zamieszanie na świecie i efekt całkowicie odwrotny do zamierzonego. absurdalna zbitka słów "polskie obozy śmierci", jako rzekomo główny powód planowanej nowelizacji używana była za granicą niezmiernie rzadko. w dodatku wyszukiwarka Google wyposażona była w istotny algorytm: gdy ktoś wpisywał do niej tę zbitkę zostawał automatycznie przekierowany do strony "niemieckie obozy koncentracyjne." podobno w ciągu roku zdarzało się to dwadzieścia parę razy, czyli praktycznie żadnego problemu nie było.

            za to teraz internet oszalał. fraza "polskie obozy śmierci" wpisana została do wyszukiwarki miliony razy. gdy w styczniu do anglojęzycznej wersji Google wpisywano słowo "polish" pierwszą podpowiedzią było: death camps, czyli obozy śmierci. zainteresowanie "polskimi obozami" pojawiło się nawet na Hawajach, zaś internauta z Chile zwrócił się do polskiej ambasady w USA z prośba o informacje o tych obozach, a także o Jedwabnem. ludzie, którzy dotychczas dość mgliście kojarzyli sobie istnienie naszego kraju, nagle stali się ciekawi, co takiego ta Polska zrobiła Żydom.

             warto w  tym kontekście wspomnieć o Ryszardzie Czarneckim, jako że on również ma swój udział w tym "rozsławianiu" imienia Polski: termin szmalcownik, którym był uprzejmy nazwać Różę Thun, znany dotąd jedynie w Polsce, za sprawą tego konfliktu trafił na europejskie salony. chyba jednak nie o taką popularność chodziło.

            tak się składa, że dwa dni temu obejrzałam na VOD program Tomasza Lisa z 12 marca, gdy jego gościem był socjolog i historyk Jan Tomasz Gross. rozmowa dotyczyła głównie Marca 68, którego gość programu był aktywnym uczestnikiem. w pewnym momencie Tomasz Lis wrócił do niegdyś głośnej sprawy, kiedy to Gross, na początku tego wieku, przy okazji książki o Jedwabnem wygłosił tezę, że Polacy zamordowali w czasie wojny więcej Żydów niż Niemców. wtedy zaprotestowało głośno nawet środowisko autora tych słów, m.in. Adam Michnik i Aleksander Smolar. okazuje się, jednak, że wyniki późniejszych badań kilkanaście lat młodszych historyków również zajmujących się Holocaustem m.in. prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbary Engelking są zbliżone: można przyjąć, że z rąk Polaków (tzn. osobiście przez nich zamordowanych lub oddanych w ręce gestapo) zginęło 100-200 tysięcy Żydów. jeśli zaś chodzi o Niemców- padły liczby następujące: 17 tysięcy zginęło w kampanii wrześniowej, ok. 1400 w powstaniu warszawskim i nie więcej niż kilka tysięcy w innych okolicznościach. szacuje się zatem, że w trakcie działań wojennych na terenie Polski życie straciło mniej niż 30 tys. Niemców.

            zestawienie tych liczb brzmi strasznie. od kiedy je usłyszałam nie potrafię przestać o tym myśleć. nie umiem też tego skomentować. ani wyobrazić sobie, jak świat może zareagować, gdy za sprawą hałasu wokół nieszczęsnej ustawy o IPN wiedza ta przestanie być znana jedynie garstce uczonych, którym w zamyśle ustawa ta miała zakneblować usta.

    

   ps. właśnie przeczytałam, że 24 marca będzie świętem państwowym o nazwie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (20) Pokaż komentarze do wpisu „straszne liczby”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   sobota, 24 marca 2018 22:21
 • środa, 21 marca 2018
  • światowy dzień poezji

        

    

   Wisława Szymborska 

    

   W biały dzień

    

   Do pensjonatu w górach jeździłby,

   na obiad do jadalni schodziłby,

   na cztery świerki z gałęzi na gałąź

   nie otrząsając z nich świeżego śniegu

   zza stolika pod oknem patrzyłby.

    

   z bródką przyciętą w szpic,

   łysawy, siwiejący, w okularach,

   o pogrubiałych i znużonych rysach twarzy,

   z brodawką na policzku i fałdzistym czołem,

   jakby anielski marmur oblepiła glina -

   a kiedy to się stało, sam nie wiedziałby,

   bo przecież nie gwałtownie, ale pomalutku

   zwyżkuje cena za to, że się nie umarło wcześniej

   i również on tę cenę płaciłby.

    

   O chrząstce ucha ledwie draśniętej pociskiem

   - gdy głowa uchyliła się w ostatniej chwili -

   "cholerne miałem szczęście" mawiałby.

    

   Czekając aż podadzą rosół z makaronem

   dziennik z bieżącą datą czytałby,

   wielkie tytuły, ogłoszenia drobne,

   albo bębnił palcami po białym obrusie,

   a miałby już od dawna używane dłonie

   o spierzchłej skórze i wypukłych żyłach.

    

   Czasami ktoś od progu wołałby:

   "panie Baczyński, telefon do pana" -

   i nic dziwnego w tym nie byłoby,

   że to on, i że wstaje, obciągając sweter 

   i bez pośpiechu rusza w stronę drzwi.

    

   Rozmów na widok ten nie przerywano by,

   w pół gestu i wpół tchu nie zastygano by,

   bo zwykłe to zdarzenie a szkoda, a szkoda -

   jako zwykłe zdarzenie traktowano by.

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „światowy dzień poezji”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   środa, 21 marca 2018 13:46
 • niedziela, 18 marca 2018
  • skórka od banana

    

            PiS  wycofał się z zamiaru nowelizacji ustawy o zbiórkach publicznych. żeby zabrzmiało to jeszcze efektowniej decyzja zapadła podobno po konsultacjach społecznych.

            "Jest ulga, jest duma, jest radość" - skomentował ten fakt Jerzy Owsiak. a ja się szczerze zmartwiłam. no bo tak: coraz trudniej uwierzyć, że opozycja może w najbliższych wyborach pokonać PiS. właściwie jest to nierealne, a w najlepszym wypadku graniczy z cudem. jeśli PiS padnie, to prawie na pewno nie z powodów politycznych. badania w Miastku, o których nieustająco zbieram się napisać obaliły wcześniejsze mity o elektoracie PiS-u i pozwoliły lepiej przyjrzeć się suwerenowi, któremu z partią Kaczyńskiego po drodze. niestety nie wygląda to dobrze delikatnie rzecz ujmując.

             jakby tego było mało, dwa tygodniu temu instytut Pollster zrealizował nietypowy sondaż. w badaniu poparcia dla partii politycznych wzięli udział tylko mieszkańcy Warszawy. okazało się, że największym poparciem cieszy się w stolicy...PiS. być może za wcześnie na desperację, ale do niedawna w Warszawie i innych dużych miastach PiS sromotnie przegrywał. i znowu Miastko się kłania.

            osobiście liczę na to, że ta koszmarna władza popełniająca mnóstwo błędów i głupstw w końcu się przeliczy. albo te głupstwa się skumulują, albo wymyślą jedną tak potężną brednię, że suweren nie wytrzyma. i zacznie się początek końca. tak się składa, że Jerzy Owsiak to już chyba jedyny żyjący autorytet jaki nam pozostał. rekordowa tegoroczna zbiórka była moim zdaniem nieprzypadkowa, bo zbiegła się z większym niż zwykle szczuciem na WOŚP. najwyraźniej ludzie na złość PiS-owi wrzucali do puszek więcej.

            zmiany w ustawie o zbiórkach miały centralnie uderzyć w WOŚP. proszę sobie wyobrazić, że wredny PiS znajduje jakiś absurdalny powód, aby zebrane przez Orkiestrę pieniądze przeznaczyć na inny cel. przecież Jerzy Owsiak ma swoich zwolenników nawet w elektoracie Kaczyńskiego, w znacznym stopniu - nie licząc gardłujących głośno hien - wydaje się być ponad podziałami. i taka akcja, to mogła być właśnie efektowna skórka od banana, czyli wymarzony początek końca tej władzy. niestety poszli po rozum do głowy, a najpewniej zrobili badania, które skłoniły ich do odwrotu. a mogła być taka piękna katastrofa! w tej sytuacji pozostaje czekać na kolejną piramidalną brednię i liczyć na to, że się nie wycofają...

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (4) Pokaż komentarze do wpisu „skórka od banana”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   niedziela, 18 marca 2018 21:43

Tagi

Kanał informacyjny