klif on-line

Wpisy

 • niedziela, 25 lutego 2018
  • niedzielny obiadek

    

           na dzisiejszy niezbyt wyrafinowany obiad przybyli: gang bogatek, chuda i gruba sójka, mój serdeczny przyjaciel rudzik, kos i taki jeden (jedna) co mąż mówi, że to może być dzierlatka, ale co on tam wie. niestety w trakcie posiłku zrobiła się zadymka, którą bez wielkiego sukcesu usiłowałam uchwycić i goście sobie poszli, a dokładniej odfrunęli. nie wiem czemu nie przyszły dwie (co najmniej) myszy leśne, które zamieszkały w widocznej na ostatnim zdjęciu budce. trochę się o nie martwię.

            fotografowanie ptaków poza miastem jest znacznie trudniejsze, ze względu na ich niesamowitą płochliwość. wyczuwają nawet ledwo widoczny cień za szybą, a obiektyw (oczywiście też zza szyby) z reguły skutecznie je płoszy. wymaga to ogromnej cierpliwości i determinacji, więc raczej nie stanie się moją pasją.

           jeśli ktoś się kompletnie nie zna na ptakach, to na zdjęciach są kolejno: rudzik, bogatki, kos, sójki i na końcu ta niby dzierlatka.  jeśli ktoś się zna, to proszę tego ptaszka zidentyfikować.

        

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (12) Pokaż komentarze do wpisu „niedzielny obiadek”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   niedziela, 25 lutego 2018 21:14
 • czwartek, 22 lutego 2018
 • niedziela, 18 lutego 2018
  • rzeź dzików

    

            w połowie stycznia, nowy minister środowiska, Henryk Kowalczyk, podjął  decyzję o wystrzelaniu praktycznie całej populacji dzików w Polsce. Polski Związek Łowiecki oraz Lasy Państwowe zobowiązane zostały do zredukowania liczby dzików do jednego osobnika na tysiąc hektarów. rzeź ta zwana uczenie depopulacją ma się odbyć do końca obecnego sezonu łowieckiego tj. do 31 marca 2019 roku. podobno nawet co wrażliwsi myśliwi są zbulwersowani, bo minister środowiska (kolejny myśliwy na tym stanowisku!) wydał zarządzenie znoszące okres ochronny dla loch, które po jesiennych godach są obecnie brzemienne. pan minister wyznaczył nawet nagrodę w wysokości 650 zł za zastrzelenie ciężarnej lochy.

              powodem odstrzału jest  oczywiście rozprzestrzenianie się ASF, afrykańskiego pomoru świń. materia to wielce specjalistyczna, nie będę udawała, że się na niej znam. zacytuję jedynie eksperta. prof. Andrzej Elżanowski, zoolog i obrońca praw zwierząt uważa, że podjęte działania to kompromitacja polskiej cywilizacji: "w wyniku niechlujstwa i łamania prawa przez rolników indywidualnych, niewykonywania obowiązków przez inspekcję weterynaryjną oraz wadliwego i źle przeprowadzonego programu bioasekuracji będą masakrowane dziesiątki tysięcy zwierząt. te dziki to po prostu kozły ofiarne." nie jest on zresztą w tej opinii odosobniony.

            ASF przekroczył już linię Wisły. zdaniem prof. Elżanowskiego prawie wszystkie nowe ogniska są wynikiem zaniedbań. padły dzik rozprzestrzenia chorobę przez wiele miesięcy, żywy zaraża jedynie przez 8-10 dni. dlatego najważniejsze są akcje zbierania martwych zwierząt organizowane w Estonii (zebrano ok. 1500 zwłok) i na Łotwie, gdzie zebrano ok. 1200 martwych dzików. w Polsce nie ma i nie było takich akcji, a z lasów usunięto zaledwie kilkadziesiąt zwłok. tak więc zamiast zapędzić myśliwych do podjęcia akcji zbierania martwych zwierząt planuje się eksterminację gatunku.

            zastanawiam się jak decydujący o wszystkim poseł Kaczyński, niewątpliwie przyjaźnie do zwierząt nastawiony, zaakceptował jako następcę Jana Szyszki następnego myśliwego. parę dni temu na stanowisko dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego został mianowany również myśliwy. będą wiec panowie z lubością czynić ziemię sobie poddaną, a miłośnikom przyrody pozostaje jedynie płacz i zgrzytanie zębów.

    


        

   (przepiękne zdjęcie oczywiście z internetu)

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (32) Pokaż komentarze do wpisu „rzeź dzików”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   niedziela, 18 lutego 2018 14:53
 • środa, 14 lutego 2018
 • niedziela, 11 lutego 2018

Tagi

Kanał informacyjny