klif on-line

Wpisy

 • wtorek, 28 lutego 2012
  • widziane z dołu (2)

   dziendobry, to ja Cliff

   pogoda dzisiaj taka, co to ludzie  mówiom że psa szkoda wypóścić. nawet na podwurko nie chce mnie się wyjżeć. baba jest na mnie zła, a ja na niom. ona powiedziała że jusz mi nie bendzie pomagała w pisaniu i pszła spać. a ja jom nazwałam kłamczuchom.

   ona to tak jak Ferdynand: morze i nie nakłamała, ale tesz nie powiedziała całej prawdy. dzisiaj w nocy obejżałam sobie akt notarialny sporzondzony w kancelarji notarialnej w ustce. i siem dowiedziałam, że ten dom wcale nie jest cały nasz. my kupilśmy tylko 38/100 czy jakoś tak. my to znaczy ja, baba i jej monż. ale on tu nie mieszka tylko pracuje w Warszawie, na razie my tu som z babom same. czasem tylko któś pszyjezdza. to siem pytam babe co to znaczy, te 38/100. a ona mnie muwi, że myślała rze ja wiem o tym, że wieksza część domu należy do pani Iwonki i jej menża.I że nasze som tylko te dwa skrajne mieszkanka, a ta czenść co jest w śrotku to jusz nie. i że myśłała ze ja to rozumiem, bo pszeciesz my tam fcale nie chodzimy. ale to jeszcze nie jest najgorsza wiadomość. Pani Iwonka jest w porzondku i ona mnie lubi. jej monż tesz nic do mnie nie ma.najgorsze jest to, co mnie baba powiedziała na końcu: że tamte panstwo to majom trzy psy!!! i że te psy tu były przede mnom, majom 62/100 i jak tu pszyjadom to mi dadzom popalić. bo one w ogole nie wiedzom nic o mnie bo jak ostatni raz tu były to caly dom i cale podwurko bylo ich. i że dwa z tych czech psuf som duże. Luudzie, to ja tu calego domu pilnujem, a na koniec sie dowiadujem takich żeczy. to chyba jakaś jatka bendzie jak one pszyjadom. i jak ja tu bendem dalej zyć, zwlaszcza z tymi duzymi. już myslalam zeby moze do bloku wrocic, ale to tesz nie jest dobre wyjscie. po pierfsze somsiedzi mnie nie lubiom. jedna taka to mowi nawet ze jak kundel wiejski ujadam. a po drugie te spacery pod blokiem to marne som: na smyczy, w kagancu, nie pokopiem sobie nawet, ani kota nie pogoniem. a tu jest durzo dzikich kotuf, to se czasem ktoregoś pogoniem. jednego to raz nawet na drzewo zapendziłam. no i czasem som ptaki na plarży, ale mało. w krynicy wiencej ptakuf latało. ciekawe czego to tak jest ze tam wiencej. w sumie do bloku mnie sie nie oplaca wracać. tylko jak ja tutaj bendem zyc jak pszyjadom tamte?

    

   

    

   

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „widziane z dołu (2)”
   Tagi:
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   wtorek, 28 lutego 2012 16:01
 • poniedziałek, 27 lutego 2012
  • Ferdynanda błędy młodości i wyniki konkursu

   w Poddąbiu pięknie, ale chłodno i wietrznie. spacerowanie plażą dłużej niż godzinę wymaga hartu ducha. a przynajmniej rękawiczek, o których ciągle zapominam.

    

   z kursorem bez zmian. jak udaje mi się wkleić zdjęcie przeważnie nie mogę kontynuować pisania poniżej. ale mogę wspak. wstawię więc jeszcze jedno zdjęcie. trochę smutne, ale też należy docenić szczerość osoby. w tym wypadku osoby zwierzęcej. Ferdynand przysłał długi list. Przyznał się w nim Cliff, że w młodości lubił wypić. Kiedyś go Gosia, (a może Krzyś?)sfotografowała w stanie mocno wskazującym. Po obejrzeniu tego zdjęcia przeżył wstrząs, od tej chwili sam zapach piwa przyprawia go o mdłości.

   teraz miałam wkleić gotowy tekst pisany w mailu. chciałam go skopiować i przenieść tutaj. z worda źle się przenosi, wymaga dodatkowej edycji, a ja jestem leniwa. zaznaczyłam tekst i zamiast kopiuj omyłkowo wybrałam wklej. w miejsce tekstu pojawiło się wcześniej wklejone tutaj zdjęcie morza. czy ktoś może wie, czy istnieją sposoby odzyskania takiego tekstu? mam program pocztowy Windows Live.

   Kiedy indziej spróbuję to jeszcze raz napisać, dwukrotne pisanie tego samego to katorga. na dzisiaj fajrant.

   Podam tylko rozwiązanie konkursu obszernie opisane parę minut temu w utraconym tekście. Prawidłową odpowiedź podała pani Agata, która lubi Poddąbie i dlatego czyta mój blog.

   Pani, która nie lubi morza i uważa, że jest nudne, to wybitna aktorka teatralna i filmowa Anna Polony z Krakowa. Był to fragment wywiadu z "wysokich obcasów extra" z grudnia 2011 roku. Kwestię nagrody też przekładam, bo nie będę tej sprawy wydłubywała z kontekstu. na razie wielkie brawa dla Pani Agaty i podziękowanie za sympatycznego maila.

    

   A konkursu dla miastowych nikt nie wygrał niestety. Tylko jeden pan z Warszawy miał czapkę uszatkę, ale gumofilców w realu to on raczej nie widział, taki młody i warszawski. W dodatku nie był zainteresowany przyjazdem do Poddąbia, czego kompletnie nie rozumiem.

    

   

    

   

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Ferdynanda błędy młodości i wyniki konkursu”
   Tagi:
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 27 lutego 2012 12:57
 • niedziela, 26 lutego 2012
 • sobota, 25 lutego 2012
  • będąc młodą blogerką

    

   młodą oczywiście stażem, bo moje blogowanie trwa niecały miesiąc. Kiedy zakładałam swój blog nie miałam pojęcia, że to taki powszechny proceder, może wręcz epidemia ogólnoświatowa. A jeśli na taką ogromną skalę robią to tylko Polacy, będzie to wówczas ze wszech miar interesujący fenomen natury endemicznej.

   Na początku tygodnia (jeśli się nie mylę we wtorek 21 lutego) obchodziliśmy jakiś nowy jubel, może zresztą nie nowy, ale ja nigdy o czymś takim nie słyszałam: Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. A może to jakiś unijny wynalazek? Nie mam pojęcia, nieważne. Tego dnia językoznawcy tłumnie pochylili się z serdeczną troską nad naszym językiem.  Rzecz jasna głównie ubolewali: że zachwaszczamy, że za dużo anglicyzmów, że marnie się nim posługujemy. Najokropniejszą polszczyzną mówi chyba tzw. klasa polityczna. "Duży Format" całkiem niedawno te tzw. klasę słusznie obśmiał. Tak więc jęczenia i skarg było co niemiara. Na przykład profesor Bralczyk jęczał, że przez internet i sms-y z języka naszego znikają ogonki i kreseczki uczenie nazywane znakami diakrytycznymi. Na ile nowe media, głównie oczywiście internet dewastują polszczyznę zdania były podzielone, przeważała opinia, że całościowa ocena byłaby przedwczesna.

   I tylko profesor Andrzej Markowski praktycznie złożył hołd nam, internautom. Powiedział o mającej miejsce od 15 lat rewolucji w naszym pięknym kraju z dostępem do morza. Wyraził radość, że Polacy zaczęli znowu pisać. Może uda mi się znaleźć tę wypowiedź i oddam głos samemu Panu Profesorowi.

   

   . - Przez ostatnie 15 lat w polszczyźnie zaszła rewolucja - Polacy zaczęli
   pisać! Przed erą internetu i SMS-ów pisanie uprawiali uczniowie, naukowcy,
   pisarze, ale przeciętny Polak ograniczał swoją aktywność pisarską do kilku zdań
   na pocztówce znad morza. Po upowszechnieniu internetu zaczęliśmy masowo pisać
   komentarze, e-maile, SMS-y. Wobec internetowej odmiany polszczyzny językoznawcy
   są bezradni, bo kompletnie nie pasują tutaj dawne kryteria oceny poprawności
   języka pisanego. Zmiana techniki spowodowała trwałą zmianę w języku. Ponieważ na
   razie nie wypracowaliśmy nawet narzędzi do jej opisu, naprawdę trudno oceniać tę
   zmianę - mówił Markowski.

    

   Cieszę się, że prof. Markowski się cieszy. I że zauważył, że obok stale piętnowanego wszędzie chamstwa i agresji w sieci, ktoś uczony zauważył, że ludzie piszą też w internecie inaczej. Przecież na wielu forach siedzi cała masa inteligentnych komentatorów naszej rzeczywistości, często bardziej błyskotliwych niż zawodowi żurnaliści. Sms-y są z reguły banalne, ale też zdarzają się wśród nich urzekające swą lapidarnością utwory literackie, czasem gotowe aforyzmy. Sama takie od jednego pana dostaję i z wielką przykrością kasuję, bo pamięć komórki niestety ograniczona. Mam tylko małą pretensję do prof. Markowskiego, że pominął w swojej wypowiedzi blogerów, że wspomniał o sms-ach, a o blogach jakby zapomniał. A ja podliczyłam, że na portalu gazeta.pl (ok.260 tys. blogów), onecie ( 1 mln 800 tys z kawałkiem) i wirtualnej polsce (prawie milion) mamy już ok. trzech milionów blogów! Córka twierdzi, że najwięcej blogów jest na stronie blog.pl, a także blogspot.com, ale nie zauważyłam tam licznika.

   Być może jacyś uczeni pochylają się już nad tym zjawiskiem i jakieś dysertacje tworzą. Mnie nic na ten temat nie wiadomo. Mam nadzieję, że usłyszę lub przeczytam kiedyś opinię prof. Andrzeja Markowskiego o blogach właśnie.

    

   To może dorzucę jeszcze kałuże małe i duże z Poddąbia, bo się cokolwiek nie na temat rozpisałam. I chociaż jednego pieska, bo moi Czytelnicy najuważniej śledzą właśnie psi romans.

   Podobno Ferdynand też tęskni. Rzeczywiście na tym zdjęciu mocno niewesoły się wydaje. Może zatem nie wszystko jeszcze stracone?

    

   

    

   

    

   

    

   

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „będąc młodą blogerką”
   Tagi:
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   sobota, 25 lutego 2012 13:19
 • piątek, 24 lutego 2012
  • kochana Marysia oraz konkurs dla miastowych

   Dostałam dzisiaj list od bardzo mi bliskiej Osoby kilkanaście lat ode mnie starszej. Marysia mieszka na warszawskiej Ochocie na kameralnym do niedawna zielonym osiedlu. Teraz przed oknami na miejscu dawnej zieleni wyrósł jej ogromny apartamentowiec. Marysia mówi, że jak wygląda przez okno i na to gmaszysko patrzy zaczyna ją boleć brzuch. Świetnie ją rozumiem: pakowanie na chama w każdy wolny kawałek przestrzeni monstrualnych budowli, czyni mieszkanie w stolicy jeszcze mniej przyjemnym niż przed narodzinami chytrych firm deweloperskich ze świetnymi układami z władzami dzielnicy, spółdzielni mieszkaniowych itd. itp.

   Jeszcze słówko o Marysi. Pracowała długie lata, a może nawet całe życie zawodowe w dużej księgarni. Tam ją poznałam i za jej sprawą moje życie czytelnicze  stałą się nagle różami usłane. Tylko weterani komuny wiedzą, jak trudno było wówczas o jakąkolwiek sensowną nowość.

   Dzięki Marysi miałam książki, o których większość mogła sobie tylko pomarzyć. Zaprzyjaźniłyśmy się, sprawa książek zeszła na dalszy plan. Potem Marysia przeszła na emeryturę. Przyjaźń trwała i trwa w najlepsze więc proszę mi nie zarzucać, że jestem interesowną chamką. Nie da się wykluczyć, że i Ona coś mi zawdzięcza. Chciałabym tu wspomnieć o jeszcze jednej sytuacji. Byłam kiedyś chora. Dziecko w szkole, mąż gdzieś w szerokim świecie, w kuchni kilkudniowy stos naczyń. Zadzwoniłam do Marysi, żeby się wyżalić tylko. Dwie godziny później miałam już w kuchni idealny porządek. Marysia zdjęła kuchenny fartuszek i nieśmiało spytała, czy mogłabym z nią zjechać windą, bo miała taką akurat fobię, a w domu własne sprawy. Natyrała się jak dzika, a mnie uprzejmie i nieśmiało poprosiła! No więc widzicie sami: Anioł Dobroci. Nie miała łatwego życia w ogóle, ale do dzisiaj pamiętam jej wstrząsające wspomnienia z Powstania Warszawskiego, a następnie marszu ze spalonej Warszawy w kierunku Pruszkowa. Była wówczas kilkuletnią dziewczynką.

    

   Teraz wklejam sfotografowany początek dzisiejszego listu od Marysi, po czym ogłoszę konkurs z nagrodami.

    

   

    

   Z listu Marysi wynika, że marnie tam u Was miastowi. Martwię się o Was, jak Wy tam po tym błocie i muldach stąpacie? Ta sprawa skłoniła mnie do ogłoszenia konkursu z nagrodami

    

   

   Pytanie jest następujące: kto z Was, miastowych, ma lub miał kiedykolwiek gumofilce i czapkę uszatkę? A może chociaż gumofilce, idealne na obecną pogodę, chyba w całej Polsce podobną? sama czapka uszatka, to jednak trochę za mało, najwyżej wyróżnienie w konkursie.

   odpowiedzi udokumentowane fotografią proszę wysyłać na adres:

   emma_b@gazeta.pl

   Czekam z utęsknieniem na Wasze fotki. Nagrody chyba niezłe, ale nie powiem na razie jakie.

    

    Specjalnie dla Marysi wrzucam dwie wczorajsze fotki i poproszę jej córkę, aby ten wpis wydrukowała i zaniosła swojej WSPANIAŁEJ MAMIE

    

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „kochana Marysia oraz konkurs dla miastowych”
   Tagi:
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   piątek, 24 lutego 2012 13:46

Tagi

Kanał informacyjny