klif on-line

Wpisy

 • sobota, 22 października 2016
  • coś się zacięło, przepraszamy

    

          "coś się zacięło, przepraszamy. spróbuj ponownie. czasem tak jest, że rzeczy chwilę nie działają." taki komunikat pojawia się na Bloxie coraz częściej. w różnych sytuacjach. czasem nie można się zalogować. czasem pożre komentarz. to oczywiście irytuje, ale bez wielkiego bólu da się powtórzyć. gorzej jeśli pożre cały wpis, jak mnie przed chwilą. niby nie jest to jakiś szczególny dramat, ale złości przeokropnie. mówiąc niecenzuralnie - czasem trzeba - wręcz wkurwia. niektórzy się przełamują i piszą po raz drugi. a czasem po raz trzeci, jak ostatnio Święta Jesienna Kobieta. ja niestety taka wytrwała nie jestem, zresztą nie potrafię napisać tego samego jeszcze raz. coś się we mnie zacina. przepraszam.

          może pora zmienić platformę blogową? a może pora dać już sobie spokój z tym blogiem? sprawa do rozważenia w długie jesienne wieczory, które uwielbiam...

          nareszcie zrobiło się kolorowo również na klifie

    


    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   ps. od pewnego czasu nie dodaję tagów. nie wynika to jednak z mojego niedbalstwa. po prostu opcja dodawania tagów przestała na moim blogu działać. jak widać, czasem tak jest, że rzeczy przestają działać nie na chwilę, ale na stałe. niestety.


   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (12) Pokaż komentarze do wpisu „coś się zacięło, przepraszamy”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   sobota, 22 października 2016 21:51
 • niedziela, 16 października 2016
  • czarna niedziela

    

          na dzień dobry nastąpiło głośne zwarcie w przedłużaczu, takiej listwie z pięcioma gniazdkami. zabobonnie wręcz boję się prądu, ale to przecież nie powód, aby nie stawić czoła sytuacji. tym bardziej, że jedno z tych gniazdek obsługiwało czajnik, a jak tu zacząć dzień bez kawy. zresztą wszystkie gniazdka ważne: bojler, lodówka, pralka kuchenka.. zdarzenie byłoby całkiem banalne, gdyby udało mi się znaleźć inny przedłużacz. niestety mi się nie udało. w grę wchodził tylko taki bez izolacji, ale nie miałam do niego zaufania. zaczęłam smętnie krążyć z czajnikiem po chałupie. kabel okazał się zbyt krótki do wszystkich gniazdek na parterze. na górę już nie chciało mi się iść sprawdzać. brak sukcesu na dole nie napawał optymizmem. nie wiem czemu od razu nie wpadłam na to, żeby zagrzać wodę na gazie. kubek kawy z pewnością by mnie trochę zrelaksował. coraz bardziej poirytowana wygrzebałam z pudła dwa rozgałęźniki, takie kostki nazywane kiedyś złodziejkami, w których próbowałam upchać wtyczki. ale kontakty są za lodówką, ina małej, ciasnej przestrzeni. było mi więc  bardzo niewygodnie manewrować tymi kablami i wtyczkami. zresztą na taką kupę wtyczek najwyraźniej nie było tam miejsca. po kilkunastu minutach nieefektywnej dłubaniny poddałam się. zagotowałam wodę w zwykłym czajniku, zrobiłam kawę i poczułam się nieco lepiej.

          odpaliłam laptopa. włożyłam kartę pamięci, ale stosowny program nie rozpoznawał nowych zdjęć. taka sytuacja zawsze okropnie mnie złości, a jak przedłuża się w nieskończoność to mam ochotę głośno zawyć. za mniej więcej dziesiątym podejściem coś drgnęło: tyle że, zamiast kilkunastu nowych zdjęć program zaproponował  mi zaimportowanie wszystkich zdjęć z karty, w sumie prawie dwóch tysięcy. na to w żądnym wypadku nie mogłam mu pozwolić, więc sprawa nowych zdjęć automatycznie upadła. czyli kolejna porażka. a potem było jeszcze kilka podobnych, którymi nie będę już Was zanudzać. po prostu czarna seria.

          za oknem pięknie świeciło słońce.  zamiast szarpać się z bezdusznym sprzętem postanowiłam pójść na długi spacer z Panną Cliff. wprawdzie na klif nie dotarła jeszcze nasza firmowa złota jesień, ale przecież i bez niej brzydko tu nie jest. poza tym wiadomo: kontakt z przyrodą rozluźnia i w ogóle świetnie wpływa na skołatane nerwy. faktycznie wróciłam do domu w znacznie lepszym nastroju, gotowa do kolejnej tury walki z wtyczkami. niestety zaraz po zamknięciu drzwi poczułam bardzo nieprzyjemny zapach. a dokładniej rzecz ujmując, potworny smród. popatrzyłam na Cliff, która z niewinna minką zdążyła już rozsiąść się na kanapie: szczęśliwie żadnego paskudztwa z lasu nie przywlokła. no cóż, chyba po prostu wdepnęłam w jakąś kupę, pomyślałam, ale intensywność zapachu skłaniała do myśli o najgorszym. szybko okazało się, że zdarzyło się właśnie to najgorsze: Panna Cliff była uprzejma wytarzać się w padlinie. jeśli ktoś nie zna takiej sytuacji z autopsji, niewątpliwie jest szczęściarzem. smród bijący wówczas od psa jest niewyobrażalny, zapewne porównać go można z zapachem wydzieliny skunksa. całe szczęście że pies tym smrodem nie strzyka. błyskawicznie całe mieszkanie zaczęło cuchnąć. w obliczu mojej desperacji Cliff warknęła i wyszczerzyła zęby, aby dać mi do zrozumienia, że łatwo nie będzie. udało mi się jednak założyć jej kaganiec.  bestia w stresie potrafi być agresywna. następnie dostarczyłam ją do specjalistycznej pralni pięknych dziewczyn, Pauliny i Patrycji, które wzięły sprawę w swoje ręce, za co jestem im ogromnie wdzięczna.

          co za ulga, że ta piękna niedziela powoli się kończy. a od jutra przez co najmniej dwa tygodnie przewiduję krótkie spacery na krótkiej smyczy. i wielkie pranie. i zakup co najmniej trzech przedłużaczy.

          

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (11) Pokaż komentarze do wpisu „czarna niedziela”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   niedziela, 16 października 2016 22:01
 • niedziela, 09 października 2016
  • Andrzej Poniedzielski: zachód słońca dziełem sztuki

    

    

          Tytuł: Chciałbym opowiedzieć o moich dwóch spotkaniach ze sztuką. Jedno z jej dzieł należy do kategorii "stworzonych przez najwyższego". To zachód słońca. Drugie natomiast to w całości wytwór ludzkiego geniuszu: "Mistrz i Małgorzata" Michaiła Bułhakowa(...)*

    

    

   

    

    

          Okoliczności, w których poznałem dzieła sztuki: Zachód słońca zacząłem świadomie dostrzegać w czasie wakacji. Kiedy byłem dzieckiem. Spędzałem je u moich dziadków na kieleckiej wsi.(...)

    

    

    

    

          Emocje, jakie mi wtedy towarzyszyły: W młodości miałem - być może - bezczelną odpowiedź na to, kiedy ktoś mówił, że "coś jest piękne" - myśląc na przykład o dziele sztuki. Odczekiwałem, po tym, jak padało: "to jest piękne" (chciałem, aby właściwie wybrzmiało), po czym odpowiadałem: "piękny to jest zachód słońca"…


    

   

    

    

          Jako dziecko zażywałem dużo ruchu. Również na wspomnianej wsi. W pewnym momencie dotarła do mnie taka oto refleksja: że to moje zmęczenie, wynikające z całodziennej zabawy na powietrzu na dworze, jest regulowane. Nie może trwać i trwać bez końca. Dlaczego? Ponieważ przychodzi zachód słońca i przynosi ukojenie, spokój, a także radość.

    

    

   

    

    

          Zachód słońca jest dla mnie skończonym pięknem. Niesie wszystkie z ludzkich tęsknot, wymienione w dowolnej kolejności… Czy jest to wolność - bo przecież nie ma lepszej wolności od nocy, a początkiem nocy jest zachód słońca. Czy to nadzieję - bo przecież zachód słońca jest końcem dnia i zwiastuje wschód. A za tym nachodzące jutro.(...)

    

    


    

    

          Jaki wpływ te spotkania ze sztuką miały na moje dalsze życie: Zacząłem regularnie obserwować zachody słońca - każdy był inny, niepowtarzalny. Przynosił jednak to samo: ukojenie, spokój i radość. Był dla mnie znacznikiem harmonii wszechświata, który oznaczał, że to wszystko ma sens. Do dzisiaj zachody słońca skupiają moja uwagę. To dziwne, ale zachód zawsze zaskakuje, chociaż jest jednym z najbardziej stałych zjawisk w naszym życiu.

    

    

    

    

   Zachód słońca oraz "Mistrza i Małgorzata" potwierdzają istotne dla mojego, ale nie tylko, życia sprawy. Zachód określa to, gdzie jestem, dokąd idę i co ze mną będzie. Jest w nim także lekka niepewność… Czy to słońce następnego dnia wzejdzie?

    

   

    

    

    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

   nie da się ukryć, że wydestylowałam ten zachód dość tendencyjnie. a przecież również jestem wielbicielką "Mistrza i Małgorzaty"...  

   całość tutaj:

   http://ksiazki.onet.pl/andrzej-poniedzielski-nosze-w-sobie-podswiadomy-strach/gpdfq8

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (14) Pokaż komentarze do wpisu „Andrzej Poniedzielski: zachód słońca dziełem sztuki”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   niedziela, 09 października 2016 21:34
 • poniedziałek, 03 października 2016
  • piąteczka

    

          gdy osiem lat temu po raz pierwszy stanęłam na poddąbskim klifie oniemiałam z wrażenia. patrzyłam z góry na mieniący się kolorami niespokojny Bałtyk i nie miałam najmniejszej wątpliwości, że będzie to miłość do grobowej deski. sierpień zmierzał ku końcowi, z każdym dniem ubywało turystów. a we wrześniu, mimo pięknej pogody, zrobiło się praktycznie pusto.

          w wyludnionym ośrodku Korsarz córka oszalała z egzaltacji. zamiast uczyć się  do przełożonego egzaminu, nałogowo wyśpiewywała chorały gregoriańskie. w domu nigdy ich nie słyszałam, nie miałam pojęcia, że w ogóle zna takowe. jakoś mi się ta jej egzaltacja zaczęła udzielać. siedziałam godzinami na przewróconej brzozie obok przepięknej skarpy i w niemal ekstatycznym  transie wpatrywałam się w morze. w rzadkich przerwach usiłowałam czytać ulubioną "Miłość w czasach zarazy" Marqueza. po raz pierwszy lektura tej książki szła mi opornie, kompletnie nie mogłam się skupić. tak właśnie bywa, gdy człowiek niespodziewanie się zakocha. nawet pies oszalał: zapachy lasu wywoływały w nim euforię i przymus tropienia.

          jak to w melodramatach najczęściej bywa nadszedł dzień przymusowego rozstania. powrót do Warszawy, aczkolwiek kompletnie nie cieszył, wydawał się nie tylko nieunikniony ale też oczywisty. pozostawał odwieczny dylemat: co dalej z tą miłością?

          rok później, w 2009, wróciłam na klif dopiero we wrześniu. to była nieznośnie długa rozłąka. obiecałam sobie, że muszę tu przyjeżdżać co najmniej dwa razy: wiosną i jesienią. ten plan wykonałam już w roku 2010. w 2011 przyjechałam w maju. pojawiło się wówczas nieśmiałe marzenie, aby spędzić tu kiedyś  cały rok, poznać wszystkie cztery pory roku na klifie. jak ogólnie wiadomo każdemu wolno marzyć...

         pewnego dnia, przed przylegającym do lasu domem z zielonym dachem, pojawiła się tablica agencji nieruchomości. dom został wystawiony na sprzedaż. zadzwoniłam właściwie z ciekawości. mogłam być pewna, że cena nie będzie na naszą kieszeń. i oczywiście nie była. tyle że właściciele brali pod uwagę drugi wariant: sprzedaż dwóch niedużych mieszkań stanowiącym boczne skrzydła budynku. po kilku naradach telefonicznych z głównym inwestorem czyli mężem zawarłam wstępną umowę kupna-sprzedaży. pod koniec sierpnia podpisany został akt notarialny, a miesiąc później rozpoczęła się moja przygoda z dala od domu i bliskich.

          przyglądam się uważnie tym skądinąd znanym mi datom i myślę sobie, że los okazał się dla mnie łaskawy. relatywnie łatwo udało mi się zrealizować marzenie, które mogło okazać się jedynie kaprysem. dzisiaj, po pięciu latach, mam pewność: była to jedna z najlepszych decyzji, jakie podjęłam w moim niewolnym od zawirowań i błędów życiu.

   cdn (być może)

         

    

          jedno z moich pierwszych zdjęć zrobionych w Poddąbiu. mam do niego wielki sentyment. podobne udało mi się zrobić dopiero po latach, w sierpniu tego roku

   

    

    

          ps. nie tylko nie mam za złe, ale wręcz dziękuję Pannie Cliff za przegryzienie kabla. dzięki niej odkryłam, że życie bez internetu może  być całkiem atrakcyjne, a przy okazji doba znacznie się wydłuża. jak już się rączki zaczynają trząść niczym alkoholikowi na głodzie, można się w ostateczności poratować netem w komórce. ale tylko raz mi się przez krótką chwilę zatrzęsły, gdy chciałam coś sprawdzić  w Wikipedii.

          dla higieny psychicznej postanowiłam od czasu do czasu osobiście ten kabelek przegryzać.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (12) Pokaż komentarze do wpisu „piąteczka”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 03 października 2016 12:42
 • środa, 28 września 2016
  • jest taka sprawa

   dzień dobry, to ja, Cliff

   baba wysłała mnie do sąsiaduf, żebym Wam wyjaśniła dlaczego nie ma fpisu. no wienc wyjaśniam: trochem byłam na babę zła, mniejsza o to za co. wystarczy, że ona dobrze wie. i wfpadłam na pomysł jak jom najlepiej ukarać. jusz tak pare razy zrobiłam dawno temu w Warszawie, ale w Poddombiu to po raz pierfszy...wienc no...tego...jakby to powiedzieć...a zresztą, co tu owijać w bawełne:

   po prostu pszegryzłam kabel od internetu

   i teras musimy poczekać, asz pan Damian znajdzie czas żeby do nas przyjechać, bo na razie jest bardzo zajenty.

   trzymajcie siem ciepło, co złego to nie ja

   Wasza Cliff

    

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (6) Pokaż komentarze do wpisu „jest taka sprawa”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   emma_b
   Czas publikacji:
   środa, 28 września 2016 13:24

Tagi

Kanał informacyjny