klif on-line

Wpis

niedziela, 23 lipca 2017

czarna komuna

 

       gdy wieje wiatr historii dobrze jest wsłuchiwać się w opinie ludzi od siebie mądrzejszych, odważnych i doświadczonych, w miarę możliwości autorytetów. moim ostatnim żyjącym autorytetem - a był nim praktycznie od zawsze -  jest Karol Modzelewski. akurat w tym burzliwym tygodniu, co uznać można za chichot historii, minęło 52 lata od dnia, gdy wraz z Jackiem Kuroniem, po raz pierwszy skazani zostali na komunistyczne więzienie. Modzelewski - na 3,5 roku pozbawienia wolności,  Kuroń - na 3 lata. podobno Jacek Kuroń nie mógł się z tym pogodzić, że dostał nieco łagodniejszy wyrok. per saldo przebił jednak przyjaciela, jako że Karol Modzelewski, historyk, profesor nauk humanistycznych, senator I kadencji, kawaler Orderu Orła Białego, za swoją opozycyjną działalność spędził w więzieniu łącznie ponad 8 lat życia, Jacek Kuroń zaś kilka miesięcy więcej.

       parę dni temu profesor Karol Modzelewski komentował na antenie radia TOK FM aktualną sytuację w Polsce. przytoczę tu jego najważniejsze myśli.

       należy mówić językiem prostym, bo trójpodział władzy czy autorytaryzm, to dla wielu ludzi abstrakcja. mówiąc wprost, to jest budowa państwa policyjnego. znam to, jako że państwo policyjne mam wygarbowane na własnej skórze. mamy do czynienia z domknięciem ciągu technologicznego, który zaczął się od sabotowania, a następnie likwidacji Trybunału Konstytucyjnego, od wprowadzenia w życie wbrew TK ustawy o mediach publicznych, tzn. uczynienia z nich propagandowej tuby partii rządzącej, poprzez ustawę o prokuraturze, która prokuratorowi generalnemu i ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobro podporządkowała wszystkie postępowania karne w kraju.

       od początku było jasne, że musi przyjść kolej na najważniejsze: przejęcie - w systemie kierowniczej roli partii - zwierzchności nad całym sądownictwem w Polsce, w tym oczywiście nad mechanizmem kontroli wyborów. czy wybory będą uczciwe zależy wyłącznie od tego, czy Jarosław Kaczyński zechce spełnić swoją obietnicę. jeśli będzie miał powody obawiać się, że jego partia straci władzę, to nie będą uczciwe. nic nie będzie przeszkadzało JK i jego współpracownikom z PiS zafundować nam wybory takie jak na Białorusi, albo takie jak w Rosji. skądinąd w Rosji fałszują wybory, chociaż nie ma takiej potrzeby, bo większość jest za Putinem. podobnie jak teraz znaczna, a nawet bardzo znaczna część wyborców jest za PiS.

       we wszystkim co robiło PiS w okresie swoich pierwszych rządów, w tych wszystkich skandalach policyjno-sądowych, w sprawie Ziobry i Kamińskiego, w sprawie policyjnych prowokacji przeciwko Lepperowi, było oczywiste, że to jest budowa takiego instrumentarium państwa policyjnego, w którym ścisła grupa rządząca nie byłaby skrępowana żadnymi normami i regułami. władza ma mieć ręce do wszystkiego rozwiązane - to jest zasada każdej dyktatury.

       nie wiem dlaczego mam nazywać reformą wymiaru sprawiedliwości przejęcie sądownictwa w Polsce pod bezpośrednią kontrolę partii rządzącej i członków rządu. najkrócej mówiąc oznacza to przekształcenie sądownictwa w teatr marionetek. powtarzam, mam to wygarbowane na własnej skórze. ja to rozpoznaję: tak było w Polsce Ludowej. to jest dokładnie taka sama komuna, tylko czarna, a nie czerwona.

       każda demokracja jest silna poparciem swoich obywateli. jeżeli rządy demokratyczne zawodzą zaufanie obywateli przez to, że znaczną ich część zostawiają za burtą podjętej modernizacji, jeżeli mechanizmy systemu demokratycznego nie prowadzą do korzystnych przemian w ich życiu, wówczas obywatele uznają, że taka demokracja nie jest im potrzebna. i taka demokracja upada. to się właśnie nam przytrafiło. PiS wyszło naprzeciw tym grupom społecznym, które czuły się przez wolną Polskę opuszczone.

       ponieważ prorokowałem, że rozwój sytuacji w Polsce doprowadzi do destrukcji praworządności i do budowy państwa policyjnego więc może teraz powinienem się ugryźć w język. bo może wykrakałem? powiem jednak co przewiduję: po pierwsze, myślę że rządy PiS potrwają. oczekiwanie, że zostaną szybko obalone w drodze wyborów, to jest moim zdaniem iluzja. nie ma dostatecznych podstaw, aby tak sądzić, nawet gdyby wybory były uczciwe.

       po drugie, przewiduje izolację Polski w Europie. UE nie przymusi rządzących w Polsce, aby wycofali się z idei budowy państwa policyjnego, ale może nie dać nam pieniędzy i zostawić nas na lodzie. tym bardziej, że w związku ze sprawą uchodźców mamy już kompletnie zszarganą opinię w Europie. okazuje się, że Polak to jest tchórz, boi się przybyszów. sam chce pomocy, bo jest wiecznym bohaterem, a tak naprawdę jest tchórzem.

       po trzecie, chociaż jestem za pewnymi posunięciami PiS w sferze socjalnej, wycofanie się z reformy emerytalnej uważam za posunięcie fatalne ekonomicznie i politycznie samobójcze. w ciągu kilku lat doprowadzi ono do generalnej zapaści finansów publicznych. znajdziemy się w sytuacji podobnej do Grecji w swoim czasie. wówczas instrumenty policyjne będą potrzebne po to, żeby brać za mordę. ale nie żadne elity, nie żadnych pisarzy, intelektualistów czy liberałów, tylko prostych ludzi. bo państwo policyjne nie jest po to, by chronić prostych ludzi, tylko po to, żeby ich trzymać za mordę. ci, którzy teraz tego nie rozumieją w końcu to poczują. wbrew przekonaniom inteligentów ludzie nie są głupi.

 

 


 

 

dodam tylko, że wolałabym, aby tym razem Karol Modzelewski się w swoich prognozach mylił. z pewnością on również wolałby się mylić...

 

 

 

poniżej Karol Modzelewski podczas pierwszego zjazdu Solidarności w gdańskiej hali Olivii. jest on także autorem nazwy związku

 

 


 

 

                 

Szczegóły wpisu

Tagi:
brak
Autor(ka):
emma_b
Czas publikacji:
niedziela, 23 lipca 2017 15:15

Polecane wpisy

 • pożegnanie z bloxem

  ponieważ nie wszyscy czytają komentarze postanowiłam podać tę informację we wpisie. poza tym wypadałoby też podziękować i się pożegnać. platforma blogowa Blo

 • dobranoc

  dobranoc Żadnych obowiązków. Nie muszę być głęboki. Nie muszę być artystycznie wspaniały. Ani podniosły. Ani budujący. Wędruję sobie. Powiadam: "Goniłeś, No to

 • gazetka plażowa nr 11/2019

                                               

Komentarze

Dodaj komentarz

 • Gość napisał(a) z *.neoplus.adsl.tpnet.pl komentarz datowany na 2017/07/23 16:57:44:

  zawsze było tak, że część ludzi pozostawała poza. w czasach prl zajęły się nimi pgr z rozbudowaną sfera socjalną: całkowicie bezpłatne mieszkania Lokum, woda, ogrzewanie), mleko, działka, trzynastki , obiady dla niepracującej żony itd. Tylko niewielu wzięlo się w garść i poszło na swoje. Reszta przeszła do gopsu. Błąd transformacji polegał na pozostawieniu spraw gospodarczych samym sobie. Rozliczenia polityczne przesłoniły wszystko inne. Teraz to wraca czkawką, a
  500+. jest symboliczną acz niepotrzebną rekompensatą, na krótką metę, bo myślę, że nastąpi ostra korekta.

 • czeslawka napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/23 16:58:31:

  zapomniałam podpisać, a w takiej sprawie ważne co kto:))

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/23 17:53:06:

  peerel to był w sumie jeden wielki pgr
  dobrze, że pan Balcerowicz nie przeczyta Twojego komentarza kompletnie lekceważącego jego reformę.
  co do 500+ to KM jest akurat za. nie jest to zbyt racjonalne, ale twierdzi, że to zmniejszyło sferę ubóstwa( w sumie pewnie tak), a wiadomo po której stronie on ma serce.
  i tak bym zgadła, że Ty to Ty:)

 • miastowa_z_musu napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/23 18:15:25:

  Nie zawsze się z Karolem Modzelewskim zgadzam, ale bardzo lubię go czytać i słuchać. Poza tym: jaki on był kiedyś przystojny!

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/23 19:30:49:

  bo to facet z klasą, byłby doskonałym prezydentem. uciekł jednak z polityki, co tylko jego mądrość potwierdza.
  a co do urody: podobno masowo kochały się w nim studentki historii, zresztą podejrzewam, że nie tyko historii...

 • czeslawka napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/23 20:47:30:

  Balcerowicz, zapomniałam. Powstały różne Agencje i co? Nic, wiesz co się stało z mieniem po pgr. Wystarczyło oddać pracownikom. Zabrało liderów gospodarczych i teraz na wsi ich nie ma. Kościół przejmuje niezagospodarowany potencjał społeczny. czy wiesz,że w letniskowej miejscowości Rowy piknik organizuje parafia, a Gok łaskawie , po prośbie użyczy to i owo:))

 • 2lucia napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/23 21:22:35:

  Niestety zgadzam się z panem Modzelewskim. I dlatego pozwalam sobie udostępnić wpis na moim fb. Ech... szkoda mówić. :(

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/24 10:57:06:

  lista zaniechań jest długa. można by napisać, że generalnie zabrakło.
  ale bez sięgania w odmęty transformacji: zabrakło rozliczenia IV RP z Trybunałem Stanu dla Kaczyńskiego i Ziobry. tak to się kończy jak politycy mają bardzo dobre o sobie mniemanie i twierdzą butnie, że nie mają z kim przegrać.
  a o kościele to mi lepiej nie wspominaj. fakt, że w tej sytuacji milczy uważam za hańbę.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/24 10:58:32:

  owszem, szkoda gadać:(

 • veanka napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/24 14:24:21:

  Ponieważ na to, co się obecnie dzieje nie mam żadnego wpływu, rozmyślam nad tym, jak do tego doszło?
  Czy demokracja jest nam wszystkim potrzebna?
  Przecież przez lata dla większości młodych ludzi polityka była śmieszna, obciachowa, wstydliwa.
  Ludziska nie chcieli głosować, bo mieli dość wybierania mniejszego zła, nie czytali prasy, bo co oni tam będą mi pisać, sam wiem lepiej, nie organizowali się w partie, bo oni, w tych wszystkich partiach są siebie warci.
  Oddaliśmy władzę w ręce ludzi, którzy na nasze zaufanie nigdy nie zasługiwali. Pozwoliliśmy żeby za nas decydowali "oni", to miało usprawiedliwiać naszą opieszałość obojętność.
  Dopiero, kiedy nasza obojętność i opieszałość okrutnie się na nas zemściła, ludzie się obudzili i zjednoczyli.
  Jednak bardzo trudno naprawić tak bardzo spapraną politykę i tak bardzo rozpasanych, bezczelnych i miernych rządzących i polityków.
  Autorytetów i ludzi, którym można zaufać, na naszej scenie politycznej (od prawa do lewa) ze świecą by szukać, więc niby kto ma to wszystko naprawiać?
  Jak się to wszystko potoczy???
  PS. A pisałam po prezydenckich wyborach, ze ludziom się widocznie znudziło siedzieć po kolana w bagnie i wolą siedzieć p uszy;(.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/24 18:18:55:

  Veanko, przecież co najmniej od ostatnich wyborów widzimy, że demokracją zainteresowana jest mniejszość.
  w nieco jaśniejszym dniu podwójnego weta Dudy powiem krótko: cała nadzieja w młodzieży, bo jej te weta zawdzięczamy.

 • pisia123 napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/27 11:12:12:

  Tekst mądry, treść prawdziwa. Tak jak 70 lat temu następowała zmiana i opluwanie starych autorytetów, tak teraz historia się powtarza. Miernoty wypływają i wmawiają nam , że to Lech i Jarosław wespół w zespół obalili komunizm, a wiadomo kto 13.12. pił ciepłe kakao , kto wziął na pokład Leppera i kto w sejmie dał popis rynsztokowej mowy, za co z zadowoleniem zbierał oklaski.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/27 18:11:42:

  nie wiedziałam, że mu mama 13 grudnia kakao zrobiła. a co do tej rynsztokowej mowy: wtargnął na mównicę bez żadnego trybu, za to z pianą na ustach i obłędem w oku. powinna go straż marszałkowska wyprowadzić z sali jak niegdyś posła Janowskiego.

 • miastowa_z_musu napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/27 19:51:43:

  Kakao ma dużo witamin, a poza tym zawiera magnez, potas i żelazo - wszystko to jak znalazł na stres, wiedziała mamusia jak Jarka uspokoić w tym nerwowym dniu.

 • pisia123 napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/27 21:33:20:

  Jakiego nerwowego dnia? Przecież 13ego grudnia spał on do południa!

 • miastowa_z_musu napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/27 22:32:03:

  Spał spał aż w końcu wstał. I mamusia kakao postawiła mu na stole w ulubionym kubku z kotem. Przecież przez sen nie pił.

 • kobietawbarwachjesieni napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/27 23:24:02:

  Mam nadzieję, że młodzi przejmą rządy w kraju.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2017/07/28 13:00:04:

  dobrze by było, tyle że niełatwo będzie odspawać od stołków starych

Dodaj komentarz