klif on-line

Wpis

niedziela, 18 listopada 2012

wolę las

od ponad roku w zasadzie nie mieszkam w Warszawie. w zasadzie, bo jak się wiosną rozchorowałam, to jednak pojechałam na stare śmieci.  oczywiście szybko pożałowałam tej zmiany i zaczęłam tęsknić za życiem na klifie. z kolei w Poddąbiu dopada mnie niekiedy lekka nostalgia za Warszawą. poszłabym na spacer na Stare Miasto albo do ulubionego kina. chyba niestety człowiek tak ma i dopóki bilokacja nie stanie się darem ogólnodostępnym tak już pozostanie. w oczekiwaniu na ten przełom podglądam sobie w necie co się dzieje w Warszawie. duże wrażenie zrobiła na mnie zakończona niedawno kampania społeczna warszawskiego Zarządu
Transportu Miejskiego. Przez ostatnie tygodnie ZTM na plakatach w autobusach i tramwajach zachęcał pasażerów do ustępowania miejsca osobom niepełnosprawnym, starszym i kobietom w ciąży. Akcję firmował m.in. apel "Obywatelu powstań". Do tego zdjęcie chłopaka, który rozsiadł się w autobusie i stojącej nad nim kobiety o
kulach.
reakcja warszawiaków poraziła organizatorów. na forach internetowych i na Facebooku pojawiło się mnóstwo agresywnych komentarzy młodych gniewnych: że ciąża to nie choroba, że nie wiadomo czy kobieta jest  w ciąży czy tylko otyła. że stare baby wymuszają
ustąpienie miejsca, a potem nawet nie podziękują.  że mohery same są winne
niechęci młodych i niech w godzinach szczytu siedzą w domu. młody człowiek ma
prawo do komfortowego powrotu z pracy i nie tylko. przecież zapłacił za bilet
więc mu się należy. “płacę więc mogę być chamem”, jak to zgrabnie podsumował
dziennik “Metro”.
“Żyjemy w czasach upadku systemów etycznych i orientacji na siebie” – komentuje ani trochę nie zaskoczona pani profesor. a pani specjalistka od konsultacji i dialogu społecznego uważa za konieczne podniesienie świadomości społecznej, bo młodzież mamy roszczeniową, pozbawioną kultury osobistej i  wrażliwości społecznej.  ciekawe jak zamierza to zrobić. pewnie poprzez następną taką akcję. obawiam się, że ten trend jest niestety nieodwracalny. i jak czytam takie kwiatki  nabieram pewności, że mój wyjazd ze stolicy był decyzją słuszną. las na klifie jest dużo bardziej przyjaznym miejscem niż wielkomiejska dżungla.
 

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
emma_b
Czas publikacji:
niedziela, 18 listopada 2012 15:00

Polecane wpisy

 • pożegnanie z bloxem

  ponieważ nie wszyscy czytają komentarze postanowiłam podać tę informację we wpisie. poza tym wypadałoby też podziękować i się pożegnać. platforma blogowa Blo

 • dobranoc

  dobranoc Żadnych obowiązków. Nie muszę być głęboki. Nie muszę być artystycznie wspaniały. Ani podniosły. Ani budujący. Wędruję sobie. Powiadam: "Goniłeś, No to

 • gazetka plażowa nr 11/2019

                                               

Komentarze

Dodaj komentarz

 • lysobrodek napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/18 15:34:54:

  "j, bo młodzież mamy roszczeniową, "

  widze, ze ta metafizyczna kategoria 3 rp musiala byc uzyta bo bez tego nic sie nie pojmie.
  przecież to młodzież wychowana przez ideologie egoizmy i tropienia roszczeniowości. nieodrodne dzieci swojej epoki. placa za bilet wiec maja prawo siedziec. jak mlodzieniec pojdzie do pracy to sie dowie ze ma prawo zamknac gembe i nie podskakiwac roszczeniowo od starszego. to w tramwaju starszy sie dowie ze moze postac.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/18 18:23:50:

  Łysobrodku, znam Twoje poglądy nie od dzisiaj i wiem, że w miarę humanitarna eksterminacja ludzi starszych nie sprawiłaby Ci przykrości. moja młoda córka, po dość banalnej przygodzie stała się osobą czasowo niepełnosprawną, używa kuli. i tak buja się z tą kulą w autobusach i tramwajach nad zdrowymi siedzącymi młodzianami. też są w porządku nie ustępując jej miejsca, prawda?

 • lysobrodek napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/18 18:51:37:

  Święta prawda pani Emmo, święta prawda. Kto ma siłę się bujać dynamicznie ten tym bardziej stać statycznie.

  A tam od razu humanitarnie. Ludzkość nie jedno już wzięła na swoje sumienia i trwa. Więc jeszcze trochę jej nie zaszkodzi.

 • brezly napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/18 18:57:03:

  Nie przeceniałbym tym tej szczególnej reakcji internetowej. W moim odczuciu tzw. opinie internautów na ogół oddają opinię niewielkiego ale mocno sfrustrowanego odsetka.

  Widzę to tak: jest sobie kampania na temat ustępowania miejsca starszym czy potrzebującym. Można się dopisać. Większość ludzi z grubsza popiera hasła akcji albo jest im życzliwie lub sceptycznie obojętna. Motywacji do komentowania akcji poprzez wpis to za dużej nie daje. Co innego frustrat. Ten ma czas i zasoby psychiczne żeby stworzyć teorię przeciwną. Że mianowicie "żadne tam takie bo...". I tak goście, co stanowią może 2% populacji odpowiadają za 80% wpisów. Toż jakby zobaczyć wpisy pod informacjami o ludziach powszechnie znanych, np. aktorów czy piosenkarzy, można by się zastanowić jak oni zarabiają na życie, skoro nikt ich nie lubi. Kto przychodzi na ich koncerty czy kupuje płyty?

 • lysobrodek napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/18 20:19:46:

  Frustraci, element marginalny, 2 procent.

  Tylko ktoś o mniej wyrobionym prywatnym odczuciu socjologicznym mógłby zadać kretyńskie pytanie :

  To po co wydawać na kampanie, żeby uświadomić jednego młodziana na 50 miejsc w autobusie, w którym wszyscy stają na baczność na widok staruszka.

 • miastowa_z_musu napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/18 20:30:06:

  Protestuję - zdjęcia są tendencyjne! Tak jest w godzinach szczytu tylko. Ja czasami korzystam z całkiem pustawego na dalszych stacjach metra. A jak ludzie wysiądą na stacji Centrum to wagon też się robi przestronny. Autobusy poza godzinami szczytu też często bywają półpuste. Reszta się zgadza.
  A co się stało pannie Olympii, jeśli to nie jest tajemnica rodzinna?

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/18 20:40:29:

  witaj Brezly, miło Cię tu widzieć po latach!
  muszę jednak zgodzić się z Lysobrodkiem: gdyby problem dotyczył garstki internetowych frustratów, to w ogóle nie byłoby problemu i nie byłyby robione żadne sondy.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/18 20:45:27:

  Miastowa, nie czepiaj się:) gdyby tak było całą dobę, to prawie wszyscy uciekliby do lasu.

  Panna Olympia skakała niczym kózka i uszkodziła sobie kolano. wykonano jej zabieg chirurgiczny pt.artroskopia, po którym kolano stało się jeszcze bardziej uszkodzone.

 • krewetka47 napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/18 21:56:35:

  Gdyby prawie wszyscy uciekli do lasu to w komunikacji miejskiej by się zrobiło luźno, a w lasach tłoczno. Niech już lepiej zostanie tak jak jest, zwłaszcza że ja nie jestem z Warszawy:)

 • olympia777 napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/19 01:12:26:

  Tak naprawdę to mam wrażenie, że jedna z linii, którymi jeżdżę, skupia ludzi wyjątkowo poniżej poziomu, a w innych jakoś nie narzekam. Pech chciał, że jeżdżę nią codziennie do roboty w godzinach szczytu. Może internetowi frustraci i trolle stanowią 2% populacji. Ale stawiam, że jakieś 50% nie prezentowałoby otwarcie ideologii "płacę, więc mogę być chamem", co nie zmienia faktu, że na widok starszej czy niepełnosprawnej osoby po prostu udaliby pochłoniętych widokiem za oknem.

 • luna.brr napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/19 13:03:47:

  Zapewne im większe miasto tym większa dżungla. A swoją drogą chyba większość rodziców usilnie stara się wpoić swoim dzieciom zasady kultury osobistej. A potem się okazuje, jak bardzo jesteśmy nieskuteczni. Smutne to.

 • lysobrodek napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/19 15:16:59:

  to znane prawo linii, że linia pracownicza jest bardziej pechowa niż linia do kina, imprezę lub na randkę.

 • lysobrodek napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/19 15:28:15:

  Kiedyś jako człowiek młodziutki siedziałem sobie na krześle w tramwaju. Było parę miejsc wolnych. To było pierwsze siedzenie przed przerwą wózkową. Na przeciwko mnie stanał facet z długimi włosami po 40tce jakiś taki chwiejący się i się na mnie gapi z nienawiścią. To ja się na niego gapię. Jakaś kobieta obok wstała do wyjścia a ten do niej : pani siedzi, pani siedzi. I się dalej na mnie gapi z gembą roszczeniową i mówi : twardy jesteś co?. Ale pomyślałem, że chujowi nie ustąpię. Jak nic kolejna kombatancka ofiara martyrologii obalania wina komuna z jarocina. Ci to mają gemby roszczeniowe.

 • brezly napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/19 16:11:09:

  Emma, to ciebie długo nie było :-))

 • pisia123 napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/19 20:04:24:

  Przecież to typowa pogoń za szczęściem, mam las wolałabym miasto, jestem w mieście to tęsknię za lasem, zgodnie z zasadą " jak się nie ma co się lubi, się nie lubi co się ma ".
  Może i tobie czasami ciężko w na pustkowiu w lesie , ale przynajmniej sunia ma dobrze, no i my, bo nam sprawozdajesz i dzięki ci za to.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/20 12:52:16:

  Brezly,
  moje niebycie jest w zasadzie przedawnione, a Twoje świeże:)

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/20 12:52:45:

  Lysobrodku, a co to jest przerwa wózkowa?

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/20 12:56:20:

  Pisiu,
  w moim wieku już się nie goni za szczęściem. Jerzy Pilch napisał, że po 50 r.ż. największą wartością dla człowieka staje się święty spokój i ja się z tym całkowicie zgadzam. pozdrawiam:)

 • lysobrodek napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/20 14:36:33:

  po środku tramwaju. gdzie można wózek postawić. ja siedziałem a on stał wprost naprzeciwko mnie.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/20 16:38:04:

  myślałam że przerwa wózkowa to jakiś etap w rozwoju pacholęcia:)

 • lysobrodek napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/21 00:33:15:

  Niejaki Sokrates mówił, że się nie rusza z miasta, bo drzewa i kamienie nie są w stanie niczego go nauczyć, tylko ludzie w mieście. Aczkolwiek trudno ocenić czego się uczył od tych ludzi, bo zawsze w każdej rozmowie z nimi wychodziło, że on jest najmądrzejszy w całym mieście, a inni się mylą.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/21 12:54:08:

  niejaka Szymborska z powodzeniem rozmawiała z drzewami i kamieniami. widać nie potrzebowała potwierdzenia, że jest najmądrzejsza.

 • lysobrodek napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/21 13:08:57:

  nie potrzebowała. nie potrzebowała

  ale po nobla jakos poszla i do zalewskiej, zamiast do lasu

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/21 16:47:01:

  owszem, przeżyła tragedię sztokholmską, ale za to później, wolna od trosk finansowych, już sobie mogła spokojnie po lesie chodzić. a film K.K-Z to zabawna podróż na koszt tvn

 • almetyna napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/23 01:07:47:

  Zdjęcie lasu znakomite!

  A temacie głównym: młodzi sprawni robią jeszcze sprytniej: wskakują żwawo do środka, gdy tylko wszyscy wysiądą i biegiem na z góry upatrzone wolne miejsca. Zanim się staruszki wgramolą, oni są na swoim. A ja wtedy pytam głośno taką staruszkę, czy by nie miała ochoty usiąść i że ten pan na pewno z ochotą ustąpi.

 • lysobrodek napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/23 08:48:25:

  Są jeszcze sprytniejsi młodzieńcy. Wieszają się nad siedzącą babcią i się na nią gapią z głową 10 cm od jej twarzy. Ta wstaje, a oni siadają. Wtedy nikt nie pyta głośno i z ochotą. Nawet tramwaj ciszej jedzie.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/23 12:13:09:

  Odważna jesteś, Almetyno! ja się tych sprytnych panów zwyczajnie boję.

 • emma_b napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/23 12:17:15:

  to co piszesz Lysobrodku wydaje mi się świeże i godne upowszechnienia. staruszka rezerwuje miejsce napakowanemu osobnikowi i na jego widok grzecznie wstaje: proszę usiąść Panie Dresie, (albo Panie Drechu), wygląda Pan na zmęczonego, ja z przyjemnością postoję.

 • lysobrodek napisał(a) komentarz datowany na 2012/11/23 13:04:21:

  a dziękuje. dzisiaj robiłem bica i klate i trochę zmęczony jestem, i nie moge za duzo sie ruszac bo mi masa spadnie. a babcia widzę rzeźbę robi? to trzeba się ruszać.

Dodaj komentarz